Atelier de Creaţie - Decoraţiuni pentru bradul de Crăciun

Viața parohiei Decembrie 9, 2015

Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ Schitu-Duca a organizat în colaborare cu Şcoala Gimmazială Poieni, Locaţia Schitu-Duca o serie de 4 ateliere de creaţie în care au fost realizate decoraţiuni cu tematica sărbătorilor de iarnă. Locaţia desfăşurării activităţiţilor a fost şcoala din sat. Primul atelier a avut loc în data de 21 noiembrie, când s-au organizat grupele de lucru, cel de-al II-lea atelier în data de 28 noiembrie, atunci au fost realizate ghirlande din hârtie de mătase, al III-lea s-a desfăşurat pe 1 decembrie şi s-au realizat fulgi din hârtie, iar ultimul atelier a fost ţinut în data de 5 decembrie, cu prilejul căruia au fost create decoraţiuni cu scena Naşterii Domnului şi steguleţe cu inscripţii de sărbători. La fiecare întâlnire s-a făcut câte o repetiţie pentru colinde româneşti - atât din cele cunoscute, cât şi din cele mai puţin cunoscute, în special cele din urmă în în mod special stârnind interesul şi entuziasmul copiilor.